کابین کمپرسور اسکرو

کابین کمپرسور اسکرو

 یکی از اجزای تشکیل‌ دهنده ی کمپرسور اسکرو کابین آن می‌ باشد. کابین کمپرسور اسکرو محلی است که کلیه ی قطعات کمپرسور اسکرو در آن تعبیه شده‌ است. به بیانی دیگر کابین کمپرسور اسکرو برای آن طراحی و ساخته‌ شده است تا از خود کمپرسور محافظت نماید و به نوعی کمپرسور درون آن محصور شده باشد.

 این کابین باید دارای ویژگی‌ های خاصی باشد از جمله عایق صدا باشد .  چرا که در زمان کار صدایی که از کمپرسور تولید می‌ شود کاهش پیدا کند. همچنین برای سرویس‌ دهی و تعمیر کمپرسور فضای دسترسی مناسبی وجود داشته باشد.

کابین جدید کمپرسور اسکرو هواکاران مدرن شکوهیه

جنس کابین کمپرسور اسکرو

 کابین‌ های کمپرسور به‌ طور معمول از یک محفظه‌ ی محکم و با دوام ساخته می‌ شوند که جنس به‌ کار رفته در آنها فلزاتی همچون آلومینیوم، فولاد ضد زنگ و سایر آلیاژ های دیگر است که در مقابل دمای بالا و فشار زیادی که در فرآیند فشرده‌ سازی گاز ها ایجاد می‌ گردد، از خود مقاومت خوبی نشان دهند.

 غالباً این فلزات با پوشش‌ هایی مثل روکش‌ های ضد زنگ و رنگ‌ آمیزی های مقاوم کاور شده‌ اند تا در برابر زنگ‌ زدگی و خوردگی توانایی مقاومت داشته باشند. علاوه‌ بر آن در بعضی از مدل‌ های کابین، قسمت‌ هایی از کمپرسور می‌ تواند پلاستیکی باشد و یا از مواد سبک دیگر در ساخت استفاده کند ولی در کل جنس کابین یک کمپرسور باید به‌ گونه‌ ای باشد که بتواند در مقابل شرایط سخت بدون کوچک‌ ترین مشکلی عمل نماید و کارایی بالایی هم داشته باشد.

 برای رنگ‌ آمیزی کابین‌ ها از رنگ‌ های الکترواستاتیک استفاده می‌ کنند تا آنها را رنگ نمایند به بیانی دیگر کابینی که تولید می‌ شود از طریق الکترود بار منفی می‌ گیرد که برای از بین بردن این‌ بار منفی از رنگ استفاده می‌ کنند.

 وقتی رنگ الکترواستاتیک بر روی کابین اعمال شود، دارای بار مثبت جذب محصول می‌ گردد. کمپرسور های اسکرو در دو گروه بدون شاسی و با شاسی اختصاصی می‌ باشد و در کمپرسور هایی که شاسی ندارند طراحی کابین به شکل ایستاده است و شاسی ها به‌ وسیله‌ ی شرکت‌ های سازنده طراحی می‌ شود.

 طراحی کابین کمپرسور اسکرو

 در طراحی کابین کمپرسور اسکرو فضا به‌ گونه‌ ای است تا کابین یک محیط کنترل‌ شده برای کمپرسور فراهم سازد و از ورود عناصر خارجی مثل رطوبت، گرد و غبار و … به داخل کابین جلوگیری کند. پس توجه به جنسی که یک کمپرسور اسکرو دارد، بسیار حائز اهمیت است.

 طول کابین‌ های کمپرسور اسکرو از چگونگی منتقل کردن قدرت از الکتروموتور به واحد هوا ساز متأثر می‌ شود. هوا در داخل کارخانه‌ ها دارای آلودگی است. برای همین منظورکابین کمپرسور وظیفه ی بسیار مهمی را بر عهده دارد. چرا که جلوی ورود درصد قابل‌ توجهی از رطوبت، انواع آلودگی و ذرات خطرناک به داخل کابین را می‌ گیرد. منافذ مربعی‌ شکل کابین، جریان هوا را به داخل کمپرسور هدایت می‌ کنند. این منافذ دارای فیلتر هایی هستند، که به آنها فیلتر کابین می‌ گویند.

 در کمپرسور هایی که مدل CSH هستند، از این فیلتر کابین استفاده می‌ کنند. کابین کمپرسور اسکرو یک هدف مهم دارد و آن محافظت کردن از کمپرسور اسکرو است تا بدین شکل هم عملکرد بهینه ی کمپرسور حفظ شود و هم طول عمر دستگاه افزایش یابد.

 همچنین کمک می‌ کند تا سطح نویز در محیط اطراف کاهش یابد و برای نصب شدن در محیط‌ هایی که حساس به نویز یا سر و صدا هستند، آن را مناسب تر می‌ کند. به‌ صورت کلی در بهینه‌ سازی عملکرد و حفاظت از کمپرسور های اسکرو، کابین نقش اساسی را در کاربرد های گوناگون صنعتی ایفا می‌ کند.

 به‌ طور مثال کاربرد های کابین کمپرسور اسکرو شامل ایستگاه‌ های تقویت فشار گاز، فشرده سازی هوا برای استفاده در صنعت برق، تولید بخار و گاز، سیستم‌ های تهویه ی مطبوع در ساختمان‌ ها و دیگر استفاده‌ های صنعتی است.  در واقع هدف از تولید کمپرسور اسکرو فشرده‌ سازی گاز های گوناگون با کارایی و کیفیت بالا برای استفاده در صنایع مختلف می‌ باشد.

 انواع کابین کمپرسور اسکرو

 کمپرسور های اسکرو در انواع مختلفی تهیه و تولید می‌ شوند که عبارتند از  کمپرسور های روغنی و کمپرسور های بدون روغن یا خشک که هر کدام از آنها با توجه به نیاز مشتریان ، انتخاب و خریداری می‌ شود. حال هر کدام از این کمپرسور های اسکرو دارای کابین‌ های متفاوتی هستند که در ادامه به معرفی آنها خواهیم پرداخت:

 کابین کمپرسور اسکرو روتاری فشار قوی

 از این کابین کمپرسور برای فشرده سازی گاز هایی که فشار بالا دارند استفاده می‌ شود.

 کابین کمپرسور اسکرو دو مرحله‌ ای

 همان‌ طور که از نام آن مشخص است در دو مرحله هوا را فشرده سازی می‌ کند و به‌ علت آنکه دمای اولیه ی هوا کاهش پیدا می‌ کند، برای کاربرد هایی که به هوای خشک نیازمند هستند، بسیار مناسب خواهد بود.

 کابین کمپرسور اسکرو زاویه‌ دار

 به‌ دلیل بهره‌ مندی از طراحی ویژه‌ ای که دارد به شکل خاص برای کاربرد هایی که به فشرده کردن گاز های با گنجایش بالا احتیاج دارند، بسیار مناسب است.

 کابین کمپرسور اسکرو خشک‌ کن

 با ترکیب یک دستگاه خشک‌ کن با کابین کمپرسور اسکرو به فشرده‌ سازی هوا می‌ پردازد و آن را خشک می‌ کند. همان‌ طور که در مبحث قبلی بیان کردیم کابین کمپرسور اسکرو بدون شاسی به شکل ایستاده طراحی و ساخته می‌ شود ولی در کمپرسور هایی که دارای شاسی ویژه و اختصاصی هستند، محل قرار گیری کلیه ی قطعات مناسب با طراحی کمپرسور در نظر گرفته شده‌ است.

 بنابراین در این کمپرسور ها راندمان کاری در مقایسه با کمپرسور های فاقد شاسی بیشتر خواهد بود، پس کمپرسوری که بدون شاسی است نسبت‌ به کمپرسوری که شاسی دارد از قیمت بسیار ارزان‌ تری برخوردار می‌ باشد. از سوی دیگر قیمتی که یک کابین کمپرسور اسکرو دارد به‌ علت تنوع بالای مدل‌ ها و ویژگی‌ های گوناگونی که دارند متفاوت است.

 به‌ صورت کلی قیمت یک کابین کمپرسور اسکرل با توجه به پارامتر هایی همچون مدلی که یک کابین دارد، گنجایش، برند تجاری، شاسی راندمان و دیگر خصوصیات فنی آن متفاوت است. علاوه‌ بر آن باید دقت داشته باشید که قیمت هر کابین به‌ شدت ممکن است تحت تأثیر عواملی مثل تغییرات نرخ ارز، تقاضای مشتریان، شرایط بازار و غیره قرار بگیرد.

پست های مرتبط

ارسال دیدگاه برای %s