کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای

کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای

 کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای یکی از انواع کمپرسور های بادی است که بسیار پر کاربرد می‌ باشد و استفاده های بسیاری در مشاغل و صنایع گوناگون دارد.

 به بیانی دیگر این ابزار ها به کمک نیروی الکتریکی می‌ تواند هوا را وارد پمپ کند و پس‌ از فشرده‌ سازی آن را به داخل کندانسور بکشاند. کمپرسور های تسمه‌ ای از جمله اقتصادی ترین و پر کاربرد ترین کمپرسور ها هستند که در صنعت از راندمان بالایی برخوردار می‌ باشند.

 درست است که منتقل شدن قدرت در این نوع از کمپرسور به وسیله ی تسمه انجام می‌ شود ولی همان‌ طور که در بالا گفتیم دارای راندمان کاری بسیار بالایی است. کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای قابلیت به کار گیری واحد های هوا ساز بزرگتر از حد استاندارد و معمول را دارد که این موضوع در سایر کمپرسور ها وجود ندارد. الکترو فن‌ ها و پولی های به‌ کار رفته شده در کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ ای بالانس دینامیکی خیلی خوبی دارد که در واقع مهم‌ ترین ویژگی این کمپرسور محسوب می‌ شود.

 در کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای چون عایق بندی های بسیار مناسبی وجود دارد نه‌ تنها آلودگی های صوتی را کاهش می‌ دهد بلکه طول عمر دستگاه را بسیار زیاد تر خواهد کرد.  مصرف کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای در مقایسه با کمپرسور های مشابه به‌ علت هوادهی بسیار مناسب پایین‌ تر است. همین امر باعث شده‌ است تا این دستگاه در رده ی دستگاه‌ های کم مصرف قرار بگیرد.

 وقتی یک کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای در حالت بی باری قرار گرفته است به‌ لحاظ مصرف انرژی در حد پایینی است.  زمانی‌ که درب‌ های کابینتی دستگاه باز می‌ شود هیچ افزایش دمایی ندارد و به‌ آسانی می توانید جهت انجام کار های مختلف درب های آن را باز کرده و کار را انجام دهید.  الکترو موتور هایی که در این نوع از کمپرسور اسکرو استفاده‌ شده است از بالا ترین میزان استاندارد برخوردار است و توانسته استاندارد های CE را در دور های مختلف کسب کند.

 

 مزایای کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای چیست

 هر کدام از انواع کمپرسور های هوا دارای قابلیت‌ ها و ویژگی‌ های منحصر به‌ فردی هستند.  هر کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ ای هم از مزایای زیادی برخوردار است که در زیر به بررسی آنها می پردازیم:

 • نگهداری و تعمیر این کمپرسور ها بسیار راحت‌ تر از دیگر کمپرسور ها است.
 • این نوع از کمپرسور ها دارای بالانس دینامیکی بسیار خوبی می‌ باشند.
 • به‌ آسانی می‌ توان ارتعاشات و صدا را در این کمپرسور ها کنترل نمود.
 • در فشار های ایجاد شده نوسان وجود ندارد.
 • نصب کمپرسور های اسکرو کوپل تسمه ای بسیار آسان است و هیچ سختی نخواهد داشت و نصب آنها از طریق برق ورودی و خروجی هوای فشرده انجام می‌ گردد.
 • از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌ کند.
 • به‌ علت محدود بودن و آب‌ بندی محفظه ی تراکم نشتی سیال وجود ندارد.
 • هزینه ی نگهداری این کمپرسور ها نسبت‌ به کمپرسور های دیگر کمتر است.
 • کم بودن قطعات سخت سایشی مثل والو، پیستون، رینگ و غیره نسبت‌ به سایر کمپرسور ها منجر به کاهش هزینه‌ ها می‌ شود.
 • این کمپرسور ها هوا دهی مناسبی که دارند
 • گرفتن جای کمتر در قیاس با کمپرسور هایی که دارای ظرفیت‌ های مشابه هستند.
 • عدم وجود مسئله‌ ی Surge ( آن امکان تشکیل خلأ و برگشت هوا به داخل کمپرسور به‌ علت پیوستگی هوای فشرده ی تولیدی و سرعت مناسب وجود نخواهد داشت).
 • کمپرسور های اسکرو کوپل تسمه ای قابلیت به کار گیری واحد های هوا ساز بزرگتر از حد استاندارد و معمول را دارند در حالی‌ که این ویژگی در سایر کمپرسور ها وجود ندارد.
 • پولی ها و الکترو فن های موجود در کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ ای از بالانس دینامیکی و تعادل بسیار خوبی برخوردار است و عملکردی که دارد منجر به هدر رفت انرژی و کاهش آلودگی خواهد شد.

 

 کاربرد های کمپرسور اسکرو کوپل تسمه ای چیست

 همان‌ طور که بیان کردیم کمپرسور های هوای فشرده اسکرو کوپل تسمه‌ ای از طول عمر و دوام بسیار زیادی برخوردار هستند و هزینه‌ های تعمیر و نگهداری آنها در قیاس با دیگر کمپرسور ها خیلی کمتر است. لذا مشاغل و صنایعی که به شکل طولانی‌ مدت و مستمر از کمپرسور هوا استفاده می‌ کنند، این قابلیت را خواهند داشت که از این نوع کمپرسور هوا استفاده نمایند چون‌ که راندمان خوبی دارند در صورتی‌ که دارای استهلاک بسیار کمی هستند.

 از جمله با اهمیت‌ ترین کاربرد های کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ ای می‌ توان این موارد را نام برد:

 • صنعت الکترونیک
 • صنعت خودرو سازی
 • انواع صنایع شیمیایی مثل معادن، نفت، گاز و غیره
 • استفاده ی کمپرسور دندان‌ پزشکی و صنایع پزشکی
 • استفاده در صنایع هوایی جهت تأمین نمودن هوای فشرده برای موتور های توربین
 • استفاده در مشاغل کوچک برای تامین کردن انرژی ابزار های پنوماتیک گوناگون

 از جمله اقتصادی‌ ترین و پر کاربرد ترین کمپرسور ها در صنعت که راندمان بالایی دارد، کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ ای است که در این نوع کمپرسور هوا منتقل شدن نیروی چرخشی از الکتروموتور به واحد هوا ساز با پولی های بوش دو تکه بالانس شده، انجام می‌ گردد. در حقیقت این فرایند با کمک یک شاسی مستحکم برای ممانعت کردن از لرزش مجموعه، سیستم هم راستایی تسمه‌ ها و پولی ها و تنظیم کشش آسان و عوض کردن تسمه ها صورت می‌ پذیرد.

 کمپرسور اسکرو بر طبق چگونگی انتقال قدرت به دو نوع گوناگون تقسیم می‌ شود و چرخش قدرت از شفت الکترو موتور به شفت واحد هوا ساز به وسیله ی دو تکنولوژی انجام می‌ گردد که هم شامل کمپرسور اسکرو انتقال نیرو کوپل مستقیم و هم شامل کمپرسور اسکرو انتقال نیرو تسمه ای می شود. (بلت درایو و دایرکت درایو)

 در کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ ای منتقل شدن قدرت از طریق تسمه انجام می‌ گردد و بازدهی انرژی و راندمان بسیار بالایی دارد. کمپرسور اسکرو کوپل تسمه‌ ای همان‌ گونه که بیان کردیم یکی از انواع کمپرسور های اسکرو روتاری است که هر مشاری با توجه به شرایط و نیازی که به نوعی خاصی از کمپرسور دارد، می‌ تواند آن را سفارش دهد و خریداری نماید.

 برای سهولت در کارتان می‌ توانید با مشاوران شرکت هواکاران مدرن شکوهیه که در این زمینه به فعالیت می‌ پردازند، مشورت کنید و راهنمایی‌ های لازم را بگیرید تا در خرید مطمئنی داشته باشید.

کمپرسورهای تسمه ای اسکرو
کمپرسور کوبل تسمه ای
مزایای کمپرسور کوپل تسمه ای
 • سهولت در تعمیر
 • دسترسی آسان به تمامی قطعات
 • استفاده حداکثری از توان واحد هواساز
 • قابلیت استفاده از واحد هواساز سایز بزرگ تر
لیست کمپرسورهای اسکرو تسمه ای

کمپرسور اسکرو تسمه ای

کمپرسور اسکرو تسمه ای یکی از انواع کمپرسور های بادی است که کاربرد بسیار زیادی در صنایع مختلف دارا می باشد. این کمپرسور ها دارای راندمان بسیار بالایی هستند و سیستم کاری آنها به این صورت است که هوا وارد قسمت هواساز شده و در آنجا با کاهش حجم و افزایش فشار خارج می شود. انتقال قدرت در این نوع کمپرسور ها از الکتروموتور به شفت ایرند به کمک تسمه صورت می گیرد و از مزیت های اصلی این نوع کمپرسور می توان به استفاده از واحد های هواساز بالاتر و بزرگتر از اندازه ی استاندارد اشاره کرد.
الکترو فن و پولی های به کار رفته در طراحی کمپرسور اسکرو تسمه ای باعث ایجاد بالانس بسیار خوبی در این دستگاه شده و از لرزش و سر و صدا در این دستگاه خبری نیست و صدای آن بسیار کم می باشد که دلیل دیگر آن وجود عایق بندی هایی در این دستگاه است که باعث افزایش طول عمر آن نیز می شود و این نوع کمپرسور به دلیل مصرف پایین انرژی در رده دستگاه های کم مصرف قرار گرفته می شود.

یکی دیگر از مزایای این دستگاه عدم افزایش دما در زمان هایی است که درب آن باز می شود و می توان بار ها در حین کار درب آن را باز و بسته کرد و از طرف دیگر الکتروموتور های به کار رفته در این نوع کمپرسور ها از بالاترین استانداردهای لازم برخوردار می باشند.

مزایای کمپرسورهای تسمه ای

کمپرسور های اسکرو تسمه ای هم مانند دیگر کمپرسور های اسکرو دارای مزایای زیادی است که در ادامه به آنها اشاره می کنیم:

 • تعمیر و نگهداری آسان آنها نسبت به دیگر کمپرسور ها
 • بالانس دینامیکی بسیار عالی
 • کنترل آسان ارتعشات و لرزش ها
 • نصب بسیار آسان
 • جلوگیری از هدر رفتن انرژی
 • عدم نشتی سیال در سیکل فشرده سازی
 • کاهش هزینه ها به دلیل نبود قطعات سایشی مانند والو و پیستون و …
 • هوادهی مناسب
 • گرفتن جای کمتر نسبت به دیگر مدل ها
 • قابلیت استفاده از هواساز های بزرگتر از اندازه ی استاندارد

کاربرد کمپرسور های اسکرو تسمه ای

کمپرسور های اسکرو تسمه ای از طول عمر و دوام بالایی برخوردار هستند و هزینه های تعمیر و نگهداری آنها بسیار پایین می باشد که همین مسئله باعث شده استفاده از این نوع کمپرسور ها در صنایع مختلف گسترده باشد که از جمله این صنایع می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • صنعت الکترونیک
 • صنعت خودرو سازی
 • انواع صنایع شیمیایی
 • دندان‌ پزشکی و صنایع پزشکی
 • صنایع هوایی جهت تأمین نمودن هوای فشرده برای موتور های توربین
 • مشاغل کوچک برای تامین کردن انرژی ابزار های پنوماتیک گوناگون

از جمله اقتصادی ترین و پرکاربرد ترین کمپرسور هایی که در صنایع مختلف کاربرد دارند می توان به کمپرسور اسکرو تسمه ای اشاره کرد که در این نوع کمپرسور هوا منتقل شدن نیروی چرخشی از الکتروموتور به واحد هوا ساز با پولی های بوش دو تکه بالانس شده، انجام می‌ گردد که به کمک یک شاسی محکم که باعث کاهش لرزش و ارتعاش در سیستم هواسازی می شوند و انتقال قدرت از موتور به شفت توسط تسمه صورت می گیرد.
تسمه ی به کار گرفته شده در این نوع کمپرسور جزء تسمه های صنعتی محسوب شده و نوع آن از تسمه های شیاری صنعتی است که نوع شیار آن PL می باشد. استفاده از تسمه در این نوع کمپرسور باعث می شود که دارای بازدهی انرژی بالایی هم باشد و نصب آن نیز بسیار آسان بوده و با اتصال یک برق ورودی و نیز خروجی عملیات هواسازی شکل می گیرد.

این نوع کمپرسور قابلیت نصب سیستم خودکار قطع عملیات به دلیل بروز مشکل در سیکل هواسازی را دارا  است و از طرفی دارای مصرف انرژی بسیار پایینی نیز می باشد و علاوه بر آن در هنگاه فعالیت دستگاه می توان  درب آن را باز و بسته کرد و محدودیتی از این نظر ندارد و الکتروموتور های نصب شده بر روی آن دارای بالاترین استانداردهای ممکن هستند.

کمپرسور اسکرو تسمه‌ ای جزو اقتصادی ترین و پر کاربرد ترین کمپرسور ها با راندمان بالا در صنعت می‌ باشد که با پولی های بوش دو تکه بالانس شده انتقال نیرو چرخشی از الکتروموتور به واحد هوا ساز را انجام می‌ دهد که انجام این پروسه به کمک شاسی مستحکم با طراحی های ویژه ی شرکت‌ های تولید کننده، جهت جلوگیری از لرزش مجموعه و سیستم هم راستایی پولی ها و تسمه‌ ها و تعویض تسمه‌ ها و تنظیم کشش آسان انجام می‌ شود.

تفاوت کمپرسور اسکرو تسمه‌ ای با کوپل مستقیم چیست؟

کمپرسور اسکرو کوپل دار را به دو نوع کوپل مستقیم و تسمه ای می توان دسته بندی کرد. در کمپرسور اسکرو تسمه ای از یک تسمه ی روانکاری شده برای ایجاد فشار و سیکل هواسازی استفاده می شود که به دلیل وجود همین تسمه بسیاری از کارشناسان این نوع از کمپرسور را ارجح تر نسبت به بقیه می دانند چرا که باور دارند به صورت روانتری کار کرده و بی سر و صدا می باشد.

چون‌ که باور دارند این کمپرسور به‌ صورت روان‌ تری کار می‌ کند و آرام و کارآمد و بی‌ سر و صدا به فعالیت می‌ پردازد ولی باید بگوییم که از سمت دیگر وجود سیستم تسمه‌ ای، پس‌ از مدتی در کمپرسور باعث از بین رفتن تسمه خواهد شد و شما مجبور به تعمیر یا تعویض آنها اقدام نمایید.  همان‌ گونه که گفتیم کمپرسور کوپل مستقیم دارای میله‌ های گردان است و از سیستم  تسمه‌ ای استفاده نمی‌ کند و همین امر منجر شده‌ است تا نگهداری و عملکرد آسان‌ تری داشته باشد.

اگر می‌ خواهید بین این دو نوع از کمپرسور یکی را انتخاب کنید باید بگوییم به شما که گزینش هر یک از این کمپرسور ها به عوامل زیادی بستگی خواهد داشت. برای مثال اگر شما به توان کمپرسور و تنظیم سرعت اهمیت دهید و به آن احتیاج داشته باشید انتخاب کمپرسور کوپل تسمه‌ ای بسیار بهتر از کوپل مستقیم است ولی اگر مواردی همچون قدرت و توان، مقرون‌ به‌ صرفه بودن و نگهداری آسان برایتان از اهمیت برخوردار است انتخاب کمپرسور اسکرو کوپل مستقیم و بدون نیاز به سیستم تسمه می‌ تواند انتخاب بهتری برای نیاز های تولیدی و صنعتی تان باشد.

شما می توانید بل از خرید کمپرسور مد نظر خودتان با کارشناسان شرکت هواسازان مدرن شکوهیه مشورت کنید تا بتوانید کمپرسورمتناسب با نوع کار خودتان را خریداری کنید.