مخزن ذخیره هوای فشرده کمپرسور

مخزن هوای فشرده

مخازن هوای فشرده که به عنوان گیرنده هوا نیز شناخته می شود، مخزن ذخیره سازی هوای فشرده است. این معمولاً همراه با یک کمپرسور برای ذخیره هوای فشرده و تأمین هوای ثابت برای ابزارها و تجهیزات پنوماتیک استفاده می شود.

مخازن هوای فشرده در اندازه ها و شکل های مختلفی وجود دارند که از مخازن کوچک قابل حمل تا مخازن ثابت بزرگ را شامل می شود. آنها معمولاً از فولاد یا آلومینیوم ساخته می شوند و برای مقاومت در برابر فشار بالا طراحی شده اند.

استفاده از مخزن هوای فشرده می تواند به کاهش بار روی کمپرسور کمک کند، زیرا امکان ذخیره سازی هوای فشرده را در مواقع کم تقاضا فراهم می کند. این می تواند به افزایش راندمان کمپرسور و افزایش طول عمر آن کمک کند.

با این حال، مهم است که اطمینان حاصل شود که مخزن هوای فشرده اندازه مناسبی برای کاربرد دارد و مطابق با توصیه های سازنده نگهداری می شود. عدم انجام این کار می تواند منجر به خطرات ایمنی و کاهش عملکرد شود.

وظیفه اصلی مخزن ذخیره هوای فشرده ذخیره کردن هوای فشرده شده ای است که توسط واحد هوا ساز کمپرسور پیستونی یا اسکرو تولید می شود.

لازم به ذکر است که مخازن ذخیره هوای فشرده نباید فشاری بیشتر از حد مجاز فشار) تولید شده توسط کمپرسور را داشته باشند و هرگز نباید بدون شیر اطمینان (اتو درین) استفاده شوند زیرا عدم رعایت این مهم منجر به منفجر شدن مخزن باد کمپرسور و خسارتهای جبران ناپذیر میشود.

در زیر انواع مدل‌های مخازن فشار سگین بررسی شده اند:

مخزن هوای فشرده

 

مخزن هوای فشرده

 کمپرسورها بر حسب کارکرد خود از قطعات مختلفی تشکیل شده اند که مخزن هوای فشرده یکی از مهمترین قطعات کمپرسورها می‌باشد که در ظرفیت‌های مختلفی تولید و روانه ی بازار می‌شود. این مخزن محل ذخیره‌سازی هوای فشرده بوده و وجود آن برای کمپرسورها لازم و ضروری می‌باشد و مشاغل و صنایع گوناگون بسته به شرایطی که دارند و همچنین مقدار نیاز خود به حجم هوای فشرده می توانند کمپرسورها را با مخزن‌های مختلف و در ابعاد و ظرفیت‌های متفاوت انتخاب و خریداری کنند.

 در کمپرسورهای پیستونی مخزن‌ها به صورت افقی یا عمودی قرار گرفته‌اند و به صورت یک پکیج در کنار واحد هواساز و الکتروموتور به فروش می‌رسند مخزن هوای فشرده به دلیل مزایای بسیاری که دارد می‌تواند تأثیر مثبتی در عملکرد دستگاه کمپرسور شما گذاشته و همچنین بر کیفیت و طول عمر مفید دستگاه شما بیفزاید این مخزن ها به جهت اینکه هوا با فشار بالا را ذخیره می کنند، بایستی بر طبق اصول استاندارد و نکات ایمنی لازم طراحی و تولید شوند تا در حین کار آن ها مشکلی پیش نیاید.

 صاحبین مشاغل و صنایع مختلف با انتخاب و خریداری یک مخزن مناسب و با کیفیت می‌توانند از هزینه‌های اضافی و وقت گیر جلوگیری به عمل آورده و از ایجاد خلل در روند کاری و فعالیت‌های مشاغل و صنایع مختلف تا حد زیادی بکاهند و مشتریان  می‌توانند با توجه به ابعاد و ظرفیت‌های مختلف مخزن‌ها، مخزن مورد نیاز و مناسب خود را انتخاب و خریداری کنند. در هنگام خرید نیز می‌بایستی نکات مهمی را در نظر داشته باشید که به شرح آنها نیز خواهیم پرداخت اگر قصد خرید مخزن فشرده را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

مخزن کمپرسور باد

همان طور که گفته شد مخزن کمپرسور باد از قطعات اصلی کمپرسورها محسوب می شود که وظیفه ی آن ذخیره سازی هوای فشرده می‌باشد. این مخزن ها در انواع مختلف طراحی و تولید می‌شوند که هر کدام ظرفیت‌ها و ابعاد متفاوتی را دارا می‌باشند و مخزن کمپرسور باد سبب عملکرد بهتر دستگاه شده و کارایی آن را نیز بالا می‌برد.

مخزن کمپرسور به دلیل اهمیت و مزایای بالایی که دارد بایستی آن را جزء قطعات اصلی کمپرسورها به شمار آورد و از عوامل تأثیرگذار در قیمت گذاری مخزن کمپرسور های باد می‌توان به این موارد اشاره نمود:

 • ظرفیت و ابعاد آن
 • جنس مخزن و کیفیت ساخت
 • برند و شرکت تولید کننده

هر چقدر مخزن‌ها از کیفیت و جنس بدنه ی بهتری ساخته شده باشند قیمت بالاتری پیدا می کنند در صورت نیاز به مخزن کمپرسور باد بهتر است مخزن با کیفیت و مرغوبی را انتخاب و خریداری کنید تا از هزینه‌های اضافی جلوگیری کرده و خللی در روند فعالیت های صنایع و کارخانجات پیش نیاید. انتخاب یک مخزن کمپرسور باد با کیفیت می‌تواند کارایی دستگاه را افزایش داده و روند کسب و کارها را سرعت بخشد و همچنین می تواند سبب کاهش نوسانات فشار و کاهش فشار به موتور نیز گردد که همین امر باعث عملکرد بهتر دستگاه می‌شود.

 در تولید این مخزن‌ها از رنگ الکترواستاتیک یا صنعتی استفاده می‌شود که همین امر از زنگ زدگی و خوردگی بدنه ی آن جلوگیری می کند با بررسی‌ها و بازدیدهای مستمر از مخزن کمپرسور باد می‌توان بر طول عمر آن افزود و از خرابی‌های آن جلوگیری نمود این مخزن‌ها در حالت های  ایستاده و افقی تولید و عرضه می‌شوند که مشتریان بر حسب نیاز و سلیقه ی خود می توانند یکی از آن ها را تهیه کنند.

خرید مخزن کمپرسور

برای خرید مخزن کمپرسور می‌بایست نکاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید یک مخزن با کیفیت و مناسبی را برای ذخیره‌سازی هوای فشرده ی مورد نیاز خود خریداری کنید و بتوانید از مزایای آن بهره ی کافی را ببرید نکاتی را که می‌بایست هنگام خرید مخزن کمپرسور به آنها توجه کنید شامل موارد زیر می‌باشد:

 • اندازه و ظرفیت مخزن یکی از نکاتی می‌باشد که بایستی هنگام خرید به آن دقت و توجه کافی را داشت چنانچه سایز مخزن بیش از حد بزرگ باشد ممکن است سبب خاموش شدن دستگاه شود و چنانچه اندازه و ظرفیت آن کوچک باشد می‌تواند سبب کاهش فشار داخلی دستگاه شده و به آن آسیب وارد کند.
 • جنس مخزن از دیگر نکات مهمی می‌باشد که بایستی به آن توجه نمود سعی کنید ورق مخزنی که تهیه می‌کنید مرغوب و با کیفیت بوده و طراحی و ساخت آن از استانداردهای لازم برخوردار باشد در غیر این صورت می‌تواند عملکرد دستگاه را مختل کند و مشکلاتی را برای شما به وجود آورد.
 • ضخامت ورق مخزن نیز از اهمیت بالایی برخوردار بوده و بر طبق فشار و ضریب خوردگی تعیین می‌گردد.
 • دقت در ابعاد مخزن نیز از این جهت که بایستی مناسب با فضای شما بوده بسیار مهم می‌باشد و بهتر فضا و محیطی که در اختیار دارید را سنجیده و طبق آن ابعاد مناسب را انتخاب و خریداری کنید.
 • فشار کاری که مخزن می بایست تحمل کند از دیگر عواملی است که بایستی هنگام خرید به آن توجه داشته باشید.

 اگر هنگام خرید نکات ذکر شده را رعایت کنید می‌توانید یک مخزن با کیفیت و مناسب با شرایط کاری خود را تهیه کرده و از مزایای آن برخوردار شوید و در نهایت می‌توان گفت نکات مهمی که قبل از خرید بایستی به آن توجه داشت عبارت است  از کیفیت مخزن، نوع و ضخامت ورق آن، نوع جوش و فشار کاری آن می‌باشد در اینصورت می توانید مناسب ترین و باکیفیت ترین نوع آن را انتخاب و خریداری کنید.

مشخصات فنی مخزن ذخیره هوای فشرده

مخزن کمپرسورها که ذخیره‌سازی هوای فشرده را انجام می‌دهند، دارای مشخصات فنی می‌باشد که قصد داریم به بیان آنها بپردازیم: این مخزن‌ها همانطور که ذکر شد در ظرفیت‌های متفاوتی تولید شده و روانه ی بازار می‌شوند که ظرفیت آن از ۱۰ لیتر تا ۱۰۰ لیتر می‌باشد و صاحبین مشاغل و صنایع مختلف بسته به نیاز و شرایطی که دارا می‌باشند، می‌توانند آنها را تهیه کنند.

 در کمپرسورهای پیستونی مخزن ذخیره‌سازی هوای فشرده به صورت افقی یا عمودی و به شکل یک پکیج که در آن الکتروموتور و واحد هواساز نیز موجود می‌باشد، به فروش می‌رسد ولی در کمپرسورهای اسکرو مخزن به صورت عمودی و در کنار کابین قرار گرفته است. مشخصه ی دیگری که می‌توان به آن اشاره نمود فشار کاری آن می‌باشد که منظور از آن فشاری است که دستگاه می‌تواند تحمل کند که بر حسب فشار یا بار سنجیده می‌شود که از ۷ تا ۲۰ بار به بالا بوده و فشارهای پایین‌تر مربوط به کمپرسورهای کوچکتر می باشد و فشار بالاتر کمپرسورهای بزرگتر، صنعتی و فشار قوی را شامل می شوند.

 این مخزن‌ها طبق استانداردهای لازم ASME SEC8 طراحی و تولید می‌شوند و مخزن ذخیره هوای فشرده از جنس فولاد کربن یا فایبرگلاس می‌باشد و دارای سه لایه رنگ اپوکسی می‌باشند. از همین رو در برابر خوردگی بسیار مقاوم هستند که برای فشارهای بالاتر جنس فولاد کربنی مناسب می‌باشد و از مزایای فایبرگلاس هم می‌توان به این موارد اشاره نمود که از آن می‌توان در شرایط آب و هوایی سخت‌تر استفاده نمود این مخزن‌ها متشکل از اتصالات، شیرهای ورودی و خروجی نیز می‌باشند با در نظر گرفتن مشخصات گفته شده و شرایط صنایع و کارخانجات مختلف می‌توان بهترین و مناسب‌ترین مخزن ذخیره هوای فشرده را انتخاب و خریداری کنید

مزایای مخزن ذخیره هوای فشرده

 

مخزن ذخیره هوای فشرده از مزایایی برخوردار می‌باشد که قصد داریم به آنها اشاره کنیم:

 • وجود مخزن در کمپرسورها سبب افزایش دوام و ماندگاری آنها می‌شود چرا که باعث کاهش تعداد دفعات روشن و خاموش شدن دستگاه شده و بدین صورت سبب افزایش طول عمر دستگاه می گردد و از بالا رفتن استهلاک دستگاه جلوگیری می‌کند.
 • مخزن کمپرسورهای هوا سبب کاهش دمای هوای فشرده و خنک شدن آن می‌گردد و به این ترتیب اجازه نمی‌دهد دمای دستگاه بیش از حد بالا رفته و در عملکرد آن خللی ایجاد شود.
 • در این مخزن ها روغن و رطوبت موجود در هوا گرفته می شود و هوای خروجی هوایی تمیز، خشک و باکیفیت می باشد
 • مخزن ذخیره هوای فشرده سبب کاهش نوسانات فشار در دستگاه شده و فشار داخل دستگاه را ثابت نگه می دارد .
 • طراحی و تولید مخازن ذخیره سازی طبق استانداردهای لازم ساخته شده و همین امر سبب تولید یک محصول با کیفیت و ایمن می‌شود.
 • از مزایای دیگر که می‌توان به آن اشاره نمود این است که می‌تواند با ذخیره‌سازی هوای فشرده در زمان‌های پرکار که نیاز به هوای متراکم بیشتری می‌باشد، هوای فشرده ی مورد نیاز را تامین کند و نیازی به خرید کمپرسور دیگر یا بزرگتر نباشد.

 نکته ای که بایستی هنگام استفاده از آن ها نظر گرفت این مورد است که به هیچ وجه نباید فشار بیش از ظرفیت مخزن باشد و همچنین استفاده از شیر اطمینان لازم و ضروری می باشد در غیر اینصورت می تواند باعث منفجر شدن مخزن گردد و عواقب خطرناکی در پی داشته باشد. طبق مزایای گفته شده مخزن ذخیره هوای فشرده می‌تواند تاثیر فراوانی بر روی کیفیت، دوام و ماندگاری دستگاه داشته  و در نتیجه با بهبود عملکرد دستگاه سبب افزایش طول عمر آن نیز می گردد. از همین روز مخزن ذخیره هوای فشرده یکی از قطعات مهم و کاربردی دستگاه کمپرسور می‌باشد که در صورت طراحی و ساخت اصولی و درست می‌تواند از بسیاری از هزینه‌های اضافی جلوگیری کرده و سبب بالا رفتن کارایی دستگاه کمپرسور و بهبود عملکرد و فعالیت‌های مشاغل و صنایع مختلف گردد.

انواع مخزن هوای فشرده کمپرسورها

مخازن هوای فشرده در انواع مختلفی طراحی و تولید می شوند تا بتوانند نیازهای تمامی مشاغل و صنایع را برطرف کنند که هر کدام دارای ویژگی ها و کارکردهایی می باشند و از انواع مخازن هوای فشرده می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 1. مخزن هوای فشرده ی نرمال: این نوع مخزن از رایج‌ترین مخزن‌های هوای فشرده مورد استفاده در صنایع و کارخانجات مختلف می‌باشد که دارای قیمت مناسبی بوده و دارای یک لایه رنگ الکترواستاتیک می‌باشد که بنا به خواست مشتری می‌توان یک لایه اپوکسی نیز در آن استفاده نمود در این صورت به دوام و ماندگاری دستگاه افزوده خواهد شد.
 2. مخزن هوای فشرده ی استاندارد: در طراحی و ساخت این مخزن از استاندارد ASME استفاده شده است و لایه ی بیرونی و درونی با رنگ اپوکسی پوشیده شده می باشد که همین امر سبب افزایش طول عمر مفید دستگاه می‌گردد.
 3. مخزن فشار قوی: این مخزن به جهت اینکه می‌بایست فشار زیادی را متحمل شود از چندین لایه و ورق تشکیل شده است جنس این مخزن بسیار مقاوم و محکم بوده این نوع مخزن‌ها به دلیل تحمل فشارهای بسیار بالا بایستی از استانداردهای لازم برخوردار باشند و صاحبین مشاغل و کسب و کارها در صورت خریداری مخزن هوای فشرده می‌بایست از یک شرکت معتبر و با کیفیت آن را خریداری کنند چرا که انتخاب یک مخزن بی کیفیت و نامناسب می تواند عواقب جبران ناپذیری را برای افراد در پی داشته باشد.

 شرکت هواکاران مدرن شکوهیه با بکارگیری بهترین و باکیفیت ترین قطعات در کمپرسورهای تولیدی خود این اطمینان را به شما می دهد که با مشورت و خرید از آنها بتوانید بهترین و باکیفیت ترین دستگاه مورد نیاز خود را خریداری کنید.