درایر تبریدی کمپرسور

درایر تبریدی

درایر تبریدی برای کاهش نقطه شبنم در سیستم هوای فشرده با خنک کردن هوای ورودی طراحی شده است. با این کار احتباس بخار آب هوا به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. آب اضافی متراکم شده و از سیستم تخلیه می شود. اندازه خشک کن ها مطابق با کمپرسورهای 3 کیلووات تا 120 کیلووات با دبی خروجی 19 نیوتن متر مکعب در ساعت – 13.200 نیوتن متر مکعب بر ساعت است.

از آنجایی که هوای فشرده دارای رطوبت می باشد باعث خورده شدن قطعات فلزی و کاهش طول عمر دستگاهی پنوماتیکی می شوند. حتی گاهی علاوه بر خوردگی و ضرر رساندن به دستگاه ها باعث فاسد شدن و بالا رفتن ضایعات محصولات تولیدی میشود که در این صورت تصفیه هوای ورودی به سالن تولید از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. دستگاه درایر به وسیله فرآیند سرد سازی تا ۳ درجه سانتی گراد هوای فشرده شده خروجی از کمپرسور پیستونی و اسکرو را به حد استاندارد نقطه شبنم میرساند و به این ترتیب به حذف رطوبت از آن می پردازد.

درایرهای تبریدی حتی در موارد دمای بالای محیط و ورودی بالا عملکرد بسیار خوبی دارند. مبدل حرارتی بسیار کارآمد درایر تبریدی و فوق فشرده قادر است در دمای محیط تا 45 درجه سانتیگراد و دمای ورودی 55 درجه سانتیگراد به طور موثر عمل کند و از کاهش افت فشار هوای فشرده اطمینان حاصل کند.

این نوع درایر، نوعی خشک کن هوای فشرده است که از سیستم تبرید برای خنک کردن هوای فشرده و حذف رطوبت از آن استفاده می کند. این فرآیند شامل عبور هوای فشرده از یک مبدل حرارتی است، جایی که هوا تا دمای نزدیک به نقطه شبنم خنک می شود. با سرد شدن هوا، رطوبت به شکل بخار آب متراکم می شود و از جریان هوا خارج می شود. سپس آب تغلیظ شده از خشک کن تخلیه می شود و هوای فشرده خشک و تمیز باقی می ماند. درایرهای تبریدی معمولاً در کاربردهای صنعتی استفاده می شوند که در آن هوای فشرده با کیفیت بالا برای تجهیزات یا فرآیندهای حساس مورد نیاز است که کارآمد، قابل اعتماد و مقرون به صرفه هستند و آنها را به یک انتخاب محبوب برای بسیاری از مشاغل تبدیل می کند.

 

به طور کلی در تماهی خطوط تجهیزات هوای فشرده درایر از اهمیت بالایی برخوردار است اما در بعضی از صنایع بسیار حیاتی تر می باشد.

مزایای استفاده از درایر تبریدی

 • جلوگیری از خوردگی در لوله های هوای فشرده
 • جلوگیری از پایین آمدن کیفیت نهایی محصول
 • جلوگیری از نشت هوای فشرده به دلیل خوردگی لوله ها
 • جلوگیری از آسیب و اشکال در عملکرد تجهیزات هوای فشرده و نیرو
 • فشار کاری تا 14 بار:
  45 درجه سانتی گراد
 • حداکثر دمای محیط:
  3 درجه سانتی گراد
 • نقطه شبنم فشار:
  19 تا 13.248 نیوتن متر مکعب در ساعت
 • نرخ جریان:
  55 درجه سانتی گراد
 • محدوده دمای هوای ورودی:
  رنگ استاندارد RAL 5012

 

 • مزایای درایرهای تبریدی:

سیستم های هوای فشرده
اندازه برای مطابقت با استاندارد
خروجی های کمپرسور

 

در لیست زیر انواع درایر تبریدی و ویژگی های آنها ذکر شده است:

درایر تبریدی
لیست درایرهای تبریدی

درایر تبریدی کمپرسور چیست؟

هوای فشرده در کمپرسورها دارای رطوبت و ناخالصی‌هایی می‌باشد که به منظور استفاده، بایستی رطوبت و ناخالصی‌های آن حذف گردد تا قابل استفاده شود و برای این منظور یعنی گرفتن رطوبت موجود در هوای فشرده از درایرها استفاده می‌شود. درایرهای تبریدی یکی از خشک‌کن‌های رایج و پرکاربرد در صنایع مختلف می‌باشند که وجود آن ها در صنایع مختلف در کنار دستگاه کمپرسور لازم و ضروری می‌باشد.

 کمپرسورهای هوا دارای دو نوع درایر می‌باشند که یکی از آنها درایر تبریدی است که این درایر در شرایط دمایی حداقل ۳ درجه سانتیگراد قابل استفاده بوده و در دماهای پایین‌تر درایر تبریدی قابل استفاده نبوده و بایستی درایر جذبی جایگزین آن شود. این درایر می‌تواند رطوبت موجود در هوای فشرده را جذب کرده و سبب خشک شدن و تمیز شدن هوای فشرده ی خروجی گردد.

 درایر تبریدی نوعی درایر پمپ وکیوم می‌باشد که می‌تواند با جذب رطوبت موجود در هوای فشرده از زنگ زدگی و خوردگی دیگر قطعات جلوگیری به عمل آورد. این قطعه یکی از مهم‌ترین قطعات کمپرسورهای پیستونی و اسکرو می‌باشد و استفاده از درایر تبریدی می‌تواند سبب افزایش کارایی و کیفیت کمپرسورهای هوا شده و از بروز مشکل و خرابی در آنها جلوگیری به عمل آورد و همچنین بر طول عمر مفید کمپرسورهای هوا بیفزاید.

 این درایرها در انواع مختلفی طراحی و تولید می‌شوند که دارای ظرفیت‌های متفاوتی بوده و صاحبین مشاغل و صنایع مختلف می‌توانند بسته به نیاز و شرایط کاری و محیطی خود یکی از انواع آنها را انتخاب و خریداری کنند.

نحوه ی کارکرد درایر تبریدی

در ادامه قصد داریم به نحوه ی کارکرد درایر تبریدی بپردازیم که در این درایرها هوای گرم و مرطوب بعد از ورود به دستگاه در مجاورت هوای سرد قرار گرفته و خنک می‌شود و دمای آن کاهش پیدا می‌کند و با پایین آمدن دمای هوا رطوبت از آن جدا شده و به صورت مایع توسط شیر تخلیه ی برقی از دستگاه خارج می‌گردد .

بعد از عملیات جذب رطوبت، هوای خشک شده در مجاورت با هوای گرمی که وارد دستگاه می‌شود، مجدداً دمای آن بالا رفته و با دمای نرمال از دستگاه خارج می‌شود که این درایرها قادر هستند رطوبت موجود در هوا را جذب کنند و به منظور جذب دیگر ناخالصی‌های هوا بهتر است، هنگام استفاده از آن از میکروفیلتر نیز به منظور جذب ناخالصی‌ها استفاده نمود. این درایرها بیشتر در کارخانجات بزرگ تولید فلزات، تولید مواد غذایی، سردخانه ها، تجهیزات پزشکی، لوازم خانگی و … مورد استفاده قرار می‌گیرند.

 استفاده از درایر تبریدی سبب بالا رفتن کارایی دستگاه شده و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد و همچنین مانع خوردگی و زنگ زدگی قطعات کمپرسورها می‌شود از همین رو طول عمر مفید دستگاه را افزایش می‌دهد. شرکت‌های مختلفی قطعات وارداتی کمپرسورها را مونتاژ می‌کنند و با کیفیت‌های متفاوتی این کمپرسورها در بازار موجود می‌باشند برخی سودجویان قطعات بی‌کیفیت چینی را در قالب قطعات با کیفیت خارجی به فروش می‌رسانند.

 از همین رو خرید از یک شرکت معتبر و با کیفیت اهمیت زیادی پیدا می‌کند و کمپرسورها از اجزای مهم و حیاتی در کارخانجات صنایع مختلف می‌باشند که وجود آنها لازم و ضروری است و در صورت بی‌کیفیت و نامناسب بودن قطعات، در روند فعالیت‌های کارخانجات و صنایع گوناگون خلل ایجاد شده و آنها را با مشکل روبرو خواهد کرد.

مزایای درایر تبریدی

اگر قصد خرید درایر تبریدی را دارید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید تا با درایر های تبریدی بیشتر آشنا شوید و در صورت خرید بتوانید با آگاهی کامل آن را انتخاب و خریداری کنید که در ادامه قصد داریم مزایای درایر تبریدی در صنایع و کارخانجات مختلف را برای شما شرح دهیم:

 1. درایرهای تبریدی یکی از پرکاربردترین و مهمترین دستگاه‌ها در صنایع و کارخانجات مختلف می‌باشند یکی از مهمترین مزایای درایر تبریدی همانگونه که اشاره شد جذب رطوبت هوا و ایجاد یک هوای خشک و تمیز می‌باشد به این ترتیب از خوردگی و زنگ زدگی دستگاه جلوگیری می‌کنند و مانع هزینه های اضافی و وقت گیر می شوند.
 2. سبب بالا رفتن عملکرد دستگاه کمپرسور شده و طول عمر مفید آن را افزایش می‌دهند.
 3. از دیگر مزایای درایر تبریدی می‌توان به حجم کمی که دارند و فضای کمی که اشغال می کنند اشاره نمود.
 4. هزینه ی اولیه، تعمیر و نگهداری پایینی نسبت به درایر های جذبی دارند.
 5. این دستگاه سیستم ساده‌ای داشته و برای تعمیر و نگهداری به تخصص بالایی نیاز ندارد.
 6. استفاده از آن در سردخانه‌ها و صنایع غذایی بسیار پرکاربرد می‌باشد زیرا با جذب رطوبت مانع فاسد شدن مواد غذایی و میوه‌ها می‌شود.

استفاده از درایرهای تبریدی برای کمپرسورهای هوا لازم و ضروری می‌باشد  و وجود آن در صنایع و کارخانجات مختلف بسیار کاربردی و رایج می‌باشد همانطور که دیدید درایرهای تبریدی از مزایای بسیاری برخوردار می‌باشند که همین مزایا سبب شده است تا یکی از پرکاربردترین قطعات در صنایع و کارخانجات مختلف محسوب شوند.

کاربرد درایر تبریدی

در ادامه قصد داریم کاربرد درایر تبریدی را شرح دهیم که درایر تبریدی از پرکاربردترین خشک‌کن‌ها در صنایع مختلف می‌باشند. این درایرها با جذب رطوبت در صنایع غذایی و سردخانه‌ها مانع فاسد شدن مواد غذایی و میوه‌ها می شود و در تجهیزات پزشکی و صنایع بزرگ مانند تولید فلزات استفاده از درایرهای تبریدی بسیار مهم و حیاتی می‌باشد چرا که وجود رطوبت در دستگاه‌های مختلف از جمله کمپرسورها بسیار مخرب بوده و می‌تواند اثرات جبران ناپذیری را بر روی دستگاه داشته باشد و علاوه بر ایجاد هزینه های اضافی، زمان شما را نیز بگیرند.

 وجود درایر تبریدی سبب می‌شود تا کیفیت و کارایی دستگاه کمپرسور بالا رفته و بدین ترتیب طول عمر مفید آن افزایش یابد با بکارگیری این درایرها می توان از هزینه‌های اضافی نیز جلوگیری کرد و هوای فشرده ی مورد نیاز در صنایع و کارخانجات مختلف می‌بایست خشک و تمیز باشد که در این صورت قابل استفاده بوده و آسیبی به دستگاه وارد نمی‌کند.

 از همین رو وجود درایر تبریدی برای کمپرسورها لازم و ضروری می‌باشد رطوبت گرفته شده از هوای فشرده نیز به شکل مایع توسط شیر تخلیه ی برقی از دستگاه خارج می‌شود و هوای فشرده مجدداً در مجاورت هوای گرم قرار می‌گیرد و یک هوای خشک تمیز و با دمای نرمال از سیستم خارج شده و مورد استفاده ی صنایع مختلف قرار می‌گیرد. ظرفیت درایر تبریدی بایستی متناسب با ظرفیت کمپرسور ها انتخاب شود و بایستی در مکانی مناسب و سرپوشیده، به دور از نور مستقیم خورشید و در دمای متعادل محیط نصب گردد با شرایط نگهداری اصولی و درست می‌توان از درایرهای تبریدی برای مدت طولانی استفاده نمود و مانع خرابی و از کار افتادگی آن شد.

خرید درایر تبریدی

در حال حاضر انواع مختلفی از درایرها با برندها و کیفیت‌های متفاوتی در بازار موجود می‌باشند و در هنگام خرید درایر تبریدی می‌بایست نکاتی را در نظر بگیرید تا بتوانید یک درایر با کیفیت و مناسب را خریداری کنید. ظرفیت و مدل درایر از نکاتی است که بایستی هنگام خرید به آن توجه نمود و همچنین در هنگام خرید دقت کنید تا قطعات به کار رفته در آن از استاندارد و کیفیت لازم برخوردار باشند.

 داشتن گارانتی و مدت زمان آن یکی دیگر از مواردی است که هنگام خرید توجه به آن لازم و ضروری می‌باشد چرا که در صورت داشتن گارانتی اگر مشکلی برای درایر تبریدی پیش آید می توان به راحتی و با گرفتن یک تماس با شرکت مورد نظر آن را با صرف زمان و هزینه ی کمی برطرف نمود. عواملی که در قیمت گذاری درایرهای  تبریدی تاثیرگذار می‌باشند عبارتند از :

 • شرکت ساخت و برند درایر
 • کیفیت ساخت
 • ظرفیت و مدل درایر
 • گارانتی و مدت زمان آن
 • نرخ ارز
 • نوع درایر تبریدی

با خرید از یک شرکت معتبر می‌توانید با اطمینان خاطر یک دستگاه مناسب و با کیفیت را انتخاب و خریداری کنید و بعد از خرید و نصب درایر می‌بایستی به درستی از آن نگهداری کرد تا خللی در عملکرد دستگاه پیش نیاید. برای مثال در طول استفاده از درایر بایستی مرتباً آن را تمیز نمود تا از ورود گرد و غبار به داخل دستگاه جلوگیری کرد.

 همچنین هنگام تعویض قطعات آن بایستی از قطعات یدکی اصلی استفاده نمود و هنگام تعمیر و یا تعویض قطعات آن بهتر است مراقب باشید تا گرد و غبار و دیگر مواد آلاینده وارد درایر نشود. اگر روش نگهداری درایر به درستی انجام نشود می تواند مشکلاتی را برای شما به وجود آورد بنابراین می توانید با نگهداری اصولی و مناسب از دستگاه های خود طول عمر مفید آن ها افزایش دهید.

انواع درایر تبریدی

درایرهای تبریدی که جذب رطوبت هوای فشرده مورد نیاز صنایع مختلف را بر عهده دارند دارای دو نوع می‌باشند که هر کدام  از ویژگی‌ها و مزایای خاصی برخوردار بوده و در صنایع مختلف به کار گرفته می شوند و وجود آن ها بسیار لازم و ضروری می باشد دو نوع درایر تبریدی به شرح زیر می باشند:

 1. درایر چرخشی: درایر چرخشی از رایج‌ترین درایرهای تبریدی می‌باشد که در صنایع مختلف بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد این نوع درایر از قیمت مناسبی برخوردار می باشد درایر تبریدی با سرعت ثابت کار خود را انجام می‌دهد و نمی‌توان سرعت آن را کم یا زیاد نمود کمپرسور مورد استفاده در این نوع درایرها از نوع کمپرسور پیستونی می‌باشد.
 2. درایر غیرچرخشی: این نوع درایر با سرعت متغیر کار می‌کند و می‌توان سرعت آن را در صورت لزوم بالا برد این دستگاه از کارایی بسیار بالایی برخوردار می باشد هچنین هزینه ی اولیه ی آن نسبت به درایر چرخشی بالاتر بوده ولی مصرف انرژی پایینی دارد کمپرسور مورد استفاده در درایر غیر چرخشی از نوع اسکرال می‌باشد.

 صنایع و کارخانجات مختلف با توجه به شرایط کاری و محیطی خود همچنین فشار و ظرفیت مورد نظر اقدام به خرید یکی از انواع درایرهای تبریدی را می‌کنند. شرکت هواکاران مدرن شکوهیه با به کارگیری بهترین و با کیفیت‌ترین قطعات در کمپرسورهای تولیدی خود این اطمینان را به شما می‌دهد که با خرید از آن ها یک خرید ایمن و با کیفیت را تجربه کنید که شما می‌توانید با مشاوره با متخصصین شرکت هواکاران مدرن شکوهیه بهترین و مناسب‌ترین کمپرسور مورد نیاز خود را انتخاب و خریداری فرمایید. خرید یک دستگاه با کیفیت علاوه بر جلوگیری از هزینه های اضافی می تواند از بروز خلل و مشکل در روند فعالیتهای صنایع و کارخانه ها نیز جلوگیری به عمل آورد.