تابلو اینورتر

تابلو اینورتر

ویژگی ها:
 • ذخیره انرژی به طور متوسط ۳۵%
 • حذف جریان کشی بالای در لحظه استارت
 • تابلو اینورتر با بهترین برندهای دنیا و اطمینان از عملکرد عالی آن
 • مناسب برای راه اندازی با در نظر گرفتن تمامی الزامات طراحی و نصب
 • امکان کنترل دور و تنظیم فشار کاری کمپرسور با تغییر در وضعیت هوادهی

تابلو برق اینورتر وسیله ای است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) تبدیل می کند و برای تغذیه دستگاه های الکتریکی استفاده می شود. معمولاً در سیستم های انرژی خورشیدی استفاده می شود، جایی که برق DC تولید شده توسط پنل های خورشیدی برای استفاده در خانه ها یا مشاغل به برق AC تبدیل می شود.

تابلو برق اینورتر معمولاً از اجزای مختلفی از جمله ورودی DC، اینورتر و خروجی AC تشکیل شده است. ورودی DC به پنل های خورشیدی وصل می شود، در حالی که خروجی AC به شبکه برق یا سیستم برق ساختمان متصل است.

اینورتر قلب تابلو است و وظیفه تبدیل برق DC به برق AC را بر عهده دارد. این کار را با استفاده از مدارهای الکترونیکی برای روشن و خاموش کردن برق DC در فرکانس بالا انجام می دهد که یک شکل موج AC ایجاد می کند.

تابلوهای اینورتر بسته به اندازه سیستم انرژی خورشیدی و میزان برق مورد نیاز در اندازه ها و ظرفیت های مختلفی موجود هستند. آنها همچنین با ویژگی های مختلفی مانند سیستم های پشتیبان باتری و سیستم های نظارتی در دسترس هستند که به کاربران امکان می دهد مصرف انرژی خود را ردیابی کنند.

به طور کلی، تابلوهای اینورتر جزء ضروری هر سیستم انرژی خورشیدی هستند و نقش مهمی در تبدیل برق DC به برق AC برای استفاده در خانه ها و مشاغل دارند. آنها یک راه کارآمد و مقرون به صرفه برای تولید انرژی پاک و کاهش اتکا به سوخت های فسیلی هستند.

تابلو اینورتر کمپرسور چیست؟

در حال حاضر تابلو اینورتر یا همان تابلو برق کمپرسورها یکی از مهم‌ترین و ضروری‌ترین دستگاه‌های مورد نیاز در صنایع و کارخانجات مختلف می‌باشد. در واقع می‌توان گفت با به کارگیری تابلو اینورتر می‌توان عملیات کمپرسورها را کنترل نمود و اصول ایمنی مورد نیاز را رعایت کرد. این تابلو از قطعات الکتریکی و الکترونیکی مختلفی تشکیل شده است که کمپرسورها با وجود آنها می‌توانند به شکل اتوماتیک عملیات خود را انجام دهند.

 وجود تابلو اینورتر در صنایع مختلف از ضروریات بوده و به کارگیری آن می‌تواند عاملی برای رعایت نکات ایمنی و بهبود عملکرد کمپرسورها باشد. به کارگیری تابلو اینورتر هنگام نصب و راه‌اندازی کمپرسورها از ضروریات در صنایع گوناگون می‌باشد و تابلوهای اینورتر بسته به نوع کمپرسور می‌توانند متفاوت باشند و انتخاب آن متناسب با کمپرسور مورد استفاده صورت می گیرد. استفاده از اینورتر تا حد زیادی سبب کاهش مصرف انرژی می‌گردد  و در واقع می‌توان گفت اینورترها دستگاه‌هایی هستند که با تغییر دادن ولتاژ و فرکانس جریان مستقیم برق را به جریان متناوب تبدیل می‌کنند و با قرار گرفتن بین منبع برق و موتور، کنترل موتور را در اختیار می گیرند.

 همان طور که دیدید استفاده از تابلو اینورتر به دلیل حفاظت از کمپرسورها و رعایت مسائل ایمنی بسیار مهم و حیاتی بوده و صاحبین مشاغل و صنایع مختلف می‌توانند با به کارگیری آن تا حد زیادی اطمینان خاطر داشته باشند و نگرانی بابت در خطر قرار گرفتن و یا از کار افتادن دستگاه کمپرسور خود نداشته باشند.

نکات کلیدی در طراحی تابلو اینورتر کمپرسور

در طراحی و تولید تابلو اینورتر کمپرسور بایستی نکاتی را در نظر گرفت تا بتوان تابلو اینورتر ایمن و مطمئنی را طراحی و تولید کرد که در ادامه قصد داریم به شرح این نکات بپردازیم:

 1. بایستی با به کارگیری فناوری‌های به روز تابلو اینورتر را طراحی و تولید کرد تا بتوان کارایی دستگاه را بالا برد و هزینه ی نگهداری آن را پایین آورد.
 2. تابلو اینورتر کمپرسورها می‌بایست طبق استانداردهای لازم طراحی و تولید شوند تا از بروز هرگونه آسیب و مشکل در صنایع و کارخانه ها جلوگیری گردد.
 3. به کارگیری سیستم خنک کننده و هوشمند در تابلوهای اینورتر سبب می‌شود کارایی و طول عمر دستگاه ها افزوده گردد.
 4. نصب و راه‌اندازی آن بایستی توسط افراد متخصص و با مهارت انجام پذیرد در غیر این صورت می تواند خطرات جبران ناپذیری را در پی داشته باشد.

برای طراحی و تولید تابلو اینورتر می‌بایست قطعات مورد نیاز را تعیین نمود سپس نقشه ی الکتریکی تابلو را طراحی کرد و بعد از طراحی تابلو اینورتر، ساخت آن آغاز می‌شود و تمامی قطعات و کابل ها متصل شده و پس از تست های لازم،  تابلو اینورتر آماده ی استفاده و اتصال به کمپرسور مورد نظر می‌باشد.

با به کارگیری و در نظر گرفتن نکات گفته شده می‌توان یک تابلو اینورتر ایمن و با کیفیت را طراحی و تولید کرد چرا که این تابلو می‌تواند سبب بهبود عملکرد و افزایش طول عمر مفید دستگاه نیز گردد و صاحبین مشاغل و صنایع با خرید از یک شرکت معتبر می‌توانند این اطمینان را داشته باشند که دستگاه خریداری شده از کیفیت لازم برخوردار بوده و مشکلی برای آنها پیش نخواهد آورد. شرکت‌های معتبر با به کارگیری قطعات مرغوب و با کیفیت بهترین دستگاه‌ها را برای شما طراحی و تولید می‌کنند.

نحوه کارکرد تابلو اینورتر

همانطور که گفته شد تابلو اینورتر از قطعات الکتریکی مختلفی تشکیل شده است که این قطعات به صورت هماهنگ با یکدیگر وظایف خود را انجام می‌دهند قطعاتی مانند رابط اتصال کمپرسور، کلید مینیاتوری، نمایشگرهای دیجیتال، مولتی متر، سوئیچ‌ها، کلید کنترل فاز و … .

 وظیفه اصلی تابلو اینورتر کنترل دستگاه کمپرسور و حفظ ایمنی آن می‌باشد با روشن شدن دستگاه کمپرسور اینورتر نیز وارد عمل شده و سرعت چرخش موتور را مشخص می‌کند. در واقع می‌توان گفت تابلو اینورتر کمپرسور را در برابر خطرات الکتریکی مانند بالا و پایین شدن ولتاژ حفاظت می‌کند و مانع رسیدن آسیب به آن می‌شود که از همین رو استفاده از تابلو اینورتر اهمیت زیادی پیدا کرده و به کارگیری آن از ضروریات در صنایع مختلف می‌باشد.

 این تابلو نوسانات برق را کنترل کرده و اجازه نمی‌دهد که این نوسانات به دستگاه کمپرسور آسیب وارد کند در واقع می‌توان گفت تابلو اینورتر به نوعی محافظ دستگاه کمپرسور شما می‌باشد که از آن در برابر خطرات الکتریکی حفاظت می‌کند. عوامل مختلفی در تعیین قیمت تابلو اینورتر موثر می‌باشند عواملی مانند

 شرکت ساخت و برند آن، کیفیت قطعات، توان و سایز تابلو اینورتر، ولتاژ تغذیه، داشتن امکانات و تکنولوژی‌های پیشرفته که اگر شرکت تولید کننده معتبر باشد و از قطعات با کیفیت در طراحی و تولید تابلو اینورتر استفاده کرده باشد، قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت.

 توان و سایز بیشتر و به کارگیری فناوری‌ها و تکنولوژی‌های پیشرفته در آن نیز در افزایش قیمت تابلو اینورتر تاثیرگذار می‌باشد به منظور حفظ ایمنی و خرید با کیفیت بایستی دستگاه‌های مورد نیاز خود را از یک شرکت معتبر و با کیفیت تهیه کنید.

 

مزایا و معایب تابلو اینورتر

استفاده از تابلو اینورتر در صنایع مختلف مزایا و معایبی دارد که به شرح آنها می‌پردازیم که از مزایای استفاده از تابلو اینورتر می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • بالا بردن کارایی و بهبود عملکرد دستگاه: استفاده از تابلو اینورتر سبب می‌شود تا از رسیدن آسیب به دستگاه کمپرسور جلوگیری شود از همین رو باعث بالا بردن کارایی و طول عمر مفید دستگاه شده و از خرابی‌ها جلوگیری می‌کند.
 • کاهش هزینه ی نگهداری کمپرسورها: تابلو اینورتر به دلیل محافظت از دستگاه کمپرسور از آسیب به آن جلوگیری می‌کند و به همین ترتیب سبب کاهش هزینه ی تعمیر و نگهداری آن می‌شود و از هزینه‌های اضافی و وقت گیر برای تعمیر و یا تعویض دستگاه کمپرسور جلوگیری می‌کند.
 • افزایش ایمنی و جلوگیری از آسیب‌های احتمالی: با به کارگیری تابلو اینورتر می‌توان کمپرسورها را از خطرات الکتریکی محافظت نمود. همچنین در صورت بروز مشکل با آگاه شدن سریع از آن می‌توان از خرابی‌های بیشتر جلوگیری کرد.

در نهایت می‌توان گفت به کارگیری تابلو اینورتر می‌تواند سبب افزایش کیفیت، کارایی، ایمنی و در نهایت افزایش طول عمر مفید دستگاه کمپرسور گردد که تابلو اینورتر علاوه بر مزایایی که دارد دارای معایبی نیز می‌باشد که به بیان آنها می‌پردازیم:

 • نصب آن به تخصص و مهارت بالایی نیاز دارد به همین خاطر می‌بایست برای نصب آن افراد متخصص و باتجربه را به کار گیرید.
 • در صورت عدم نگهداری درست و اصولی احتمال خراب شدن تابلو اینورتر وجود دارد از همین رو بایستی اصول نگهداری تابلو اینورتر را بدانید و آن را به کار گیرید تا از خرابی‌های احتمالی جلوگیری به عمل آورید.
 • در صورت نصب نادرست و غیر اصولی می‌تواند خطرات جبران ناپذیری را برای صنایع در پی داشته باشد.

با رعایت نکاتی می‌توان معایب تابلوهای اینورتر را تا حدودی کاهش داد که در صورت نصب توسط متخصصین و افراد با مهارت و با تجربه همچنین با به کارگیری روش نگهداری اصولی و درست می‌توان معایب تابلو اینورتر را تا حد زیادی کاهش داد. همچنین به منظور جلوگیری از گرم شدن بیش از اندازه و کاهش صدا و لرزش کمپرسور و وجود خطا در آن می‌بایست از تجهیزاتی مثل سیستم خنک کننده، پایه ی فنری و فیوز استفاده نمود. برای رفع خطا نیز بایستی سیستم‌های نرم‌افزار و سخت‌افزار تابلو اینورتر توسط متخصصین بررسی شود تا در صورت بروز مشکل نسبت به رفع آن اقدام گردد.