کمپرسور دور متغیر VSD

کمپرسور دور متغیر VSD با سرعت متغیر نوعی کمپرسور هوا است که توانایی تنظیم سرعت و خروجی خود را بر اساس تقاضای هوای فشرده دارد. این نوع کمپرسور از یک درایو اینورتر برای کنترل سرعت موتور استفاده می کند که به آن اجازه می دهد بسته به نیاز جریان هوا با سرعت های مختلف کار کند.

مزیت کمپرسور هوای با سرعت متغیر این است که می تواند صرفه جویی در مصرف انرژی و کاهش هزینه های عملیاتی را تنها با استفاده از مقدار توان مورد نیاز برای پاسخگویی به تقاضای هوای فشرده کاهش دهد. این بدان معنی است که کمپرسور می تواند در صورت نیاز سرعت خود را کم یا افزایش دهد، نه اینکه با سرعت ثابت کار کند و انرژی را هدر دهد. یعنی بسته به مقدار هوای مورد نیاز می تواند با سرعت های مختلف کار کند که می تواند در مقایسه با کمپرسورهای با سرعت ثابت سنتی باعث صرفه جویی قابل توجهی در مصرف انرژی شود.

کمپرسورهای دور متغیر VSD با سرعت متغیر معمولاً در کاربردهای صنعتی و تجاری که در آن سطوح مختلف تقاضا برای هوای فشرده وجود دارد، استفاده می شود. آنها همچنین در کاربردهایی که کاهش نویز مهم است محبوب هستند، زیرا تمایل دارند نسبت به کمپرسورهای سرعت ثابت بی صداتر باشند.

کمپرسور مجهز به درایو فرکانس متغیر (VSD) است که سرعت موتور را کنترل می کند. VSD سرعت موتور را با تغییر فرکانس منبع الکتریکی به موتور تنظیم می کند. با افزایش تقاضای هوا، VSD سرعت موتور را برای پاسخگویی به تقاضا افزایش می دهد. با کاهش تقاضای هوا، VSD سرعت موتور را کاهش می دهد تا در مصرف انرژی صرفه جویی شود. در جدول زیر به انواع مدل‌های کمپرسور دور متغیر و ویژگی های آنها اشاره شده است:

کمپرسور دور متغیر VSD
لیست کمپرسورهای VSD

کمپرسور دور متغیر VSD

کمپرسورها دارای انواع مختلفی هستند که کمپرسور دور متغیر VSD یکی از آنهاست. یکی از مزیت‌های کمپرسور دور متغیر  VSD قابلیت تنظیم سرعت و فشار هوای خروجی است و می‌توان با توجه به نیاز خود فشار هوای خروجی را تنظیم کرد و درایو اینورتر قطعه‌ای است که این قابلیت را به دستگاه داده و وظیفه تنظیم سرعت موتور را دارد و این قطعه به دستگاه این قابلیت را می‌دهد که بر اساس نیاز با سرعت متفاوتی کار کند.

این دستگاه در صرفه‌جویی در مصرف انرژی نقش مهمی دارد که دلیل آن به توانایی تنظیم دور موتور برمی‌گردد و یکی دیگر از مزایای استفاده از کمپرسور دور متغیر VSD جلوگیری از هزینه‌های اضافی است چرا که همانطور که گفته شد، می‌توان با این دستگاه دور موتور را تنظیم کرد و از این طریق بر صرفه‌جویی در مصرف انرژی و هزینه‌های اضافی پیش قدم شد.

در بسیاری از صنایع به فشار هوای مشخصی احتیاج است که بتوان در مورد لزوم آن را کم یا زیاد کرد و به همین دلیل استفاده از کمپرسور دور متغیر VSD انتخاب مناسبی می‌باشد. همین مزیت باعث برتری کمپرسور دور متغیر  VSD  از سایر کمپرسورها شده و استفاده از این کمپرسورها را برای صنایع مقرون به صرفه می‌کند. استفاده از کمپرسور به ویژه کمپرسور VSD در صنایعی که به فشرده سازی هوا احتیاج است، بیشتر می‌باشد.

یکی دیگر از مزایای کمپرسور دور متغیر VSD بهره‌مندی از صدای کم در عین بازدهی بالا می‌باشد که مکانیزم و عملکرد کمپرسور VSD به این صورت است که قطعه اینورتر درایر، فرکانس منبع الکتریکی در دستگاه را بسته به نیاز مخاطب کم یا زیاد می‌کند و از این طریق باعث کمتر یا بیشتر شدن سرعت دور موتور شده و بسته به نیاز صنعت می‌توان از هوای کمتر و بیشتر استفاده کرد.

ویژگی‌های کمپرسور اسکرو دور متغیر  VSD

کمپرسور دور متغیر VSD دارای ویژگی‌هایی می‌باشد که آنها را از سایر کمپرسورها متمایز می‌کند. در اینجا قصد داریم به بارزترین ویژگی‌های این محصول اشاره کنیم:

  1. نگهداری: کمپرسور اسکرو دور متغیر VSD به نسبت کمپرسورهای دیگر نیاز کمتری به مراقبت و نگهداری دارد که این امر استفاده از این کمپرسورها را راحت‌تر کرده است.
  2. هزینه نگهداری:کمپرسور دور متغیر VSD از لحاظ هزینه نگهداری بسیار مقرون به صرفه بوده و به نسبت هزینه نگهداری کم و عمر سرویس‌های طولانی‌تری دارند.
  3. صرفه‌جویی: به این دلیل که کمپرسورها به صورت مداوم در حال استفاده هستند، کمپرسورهای دور متغیر VSD می‌توانند مصرف انرژی را به شدت کاهش داده و در نهایت موجب کاهش هزینه‌ها شوند. به طور کلی می‌توان گفت که تفاوت هزینه کمپرسور VSD نسبت به کمپرسورهای دور ثابت در دراز مدت مشخص می‌شود.
  4. ذخیره انرژی:کمپرسورهای دور متغیر VSD می توانند انرژی را حدود 25 الی 35 درصد ذخیره کنند.
  5. فشرده سازی هوا:کمپرسورهای VSD می‌توانند هوا را هر اندازه که احتیاج است ذخیره کنند و بیش از آن ذخیره نکنند.
  6. انرژی: این کمپرسور ها هیچگونه هدر رفت انرژی ندارند و می‌توانند انرژی را به صورت قابل توجهی ذخیره کنند.
  7. نحوه استارت: روشن و خاموش شدن این دستگاه‌ها به راحتی بوده و این دستگاه‌ها دارای استارتی نرم و هیچ گونه اوجی در استارت ندارند.
  8. فشرده سازی هوا: کمپرسورهای VSD فشار را به اندازه نیاز ذخیره کرده و از ذخیره سازی هوا در حداکثر فشار مورد نیاز خودداری می‌کنند و بدین ترتیب از اتلاف انرژی جلوگیری می‌شود‌.
  9. کنترل سرعت: مدل‌های بزرگتر کمپرسورهای VSD مجهز به کنترل سرعت یک به یک از کوپل مستقیم می‌باشند.

مزایای استفاده از کمپرسورهای VSD

کمپرسورهای قدیمی در گذشته پس از تامین هوای فشرده خاموش می‌شدند و اگر دوباره به آنها احتیاج می‌شد روشن می‌شدند. این عمل روشن و خاموش شدن برای خود دستگاه به علت شوک‌هایی که به شبکه برق وارد می‌شد که بسیار زیان بار و هزینه بر بود. این کمپرسورهای VSD در حالت استفاده و روشن بودن حدود ۶۰ درصد انرژی مصرف می‌کند و از آنجایی که می‌توان با توجه به تقاضای هوای فشرده زمان روشن خاموش شدن دستگاه و میزان هوای فشرده را تنظیم کرد، میزان مصرف برق به حداقل خواهد رسید.

در کمپرسورهای VSD به دلیل وجود اینورتر به صورت هوشمند دور کمپرسور قابل تنظیم خواهد بود که این امر موجب طول عمر قطعات و صرفه‌جویی در مصرف برق خواهد شد. اگر قرار بر این باشد که از کمپرسور به طور مداوم استفاده شود، کمپرسورهای معمولی گزینه خوبی هستند اما در واقع چنین نیست چرا که نمی‌توان دستگاه را همیشه روشن نگه داشته و ظرفیت را هم ثابت نگه داریم و همچنین مقدور نیست که ظرفیت مصرف را هم ثابت نگه داشته و طبق آن ظرفیت دقیق دستگاه را انتخاب کنیم.

 به همین دلیل ظرفیت کمپرسور بیش از ظرفیت مصرف محاسبه شده و از این طریق به دلیل ظرفیت بالا فشار مخزن به حد نصاب رسیده و دقیقاً همین امر موجب اتلاف انرژی خواهد شد. اما کمپرسورهای دور متغیر VSD با تغییر و کنترل دور الکتروموتور نسبت به ظرفیت هم در کاهش استهلاک کمک کرده و موجب می‌شود انرژی چیزی حدود ۳۵ صرفه‌جویی شود. نکته قابل توجه در اینجاست که جایگزین کردن کمپرسورهای VSD به جای کمپرسورهای سیستم‌ لود و آنلود ظرف حدود ۲ سال سرمایه و هزینه اولیه شما باز خواهد گشت.

بهره‌مندی سیستم‌های مدیریت کمپرسورها از کمپرسور دور متغیر

با توجه به افزایش قیمت حامل های انرژی، صنایع و کارخانه‌ها باید برای ماندن در میدان رقابت تغییراتی را ایجاد کنند. یکی از این روش‌ها در زمینه صرفه‌جویی در مصرف انرژی بهره‌مندی سیستم‌های مدیریت کمپرسورها از دور متغیر است. این کار نیاز به بررسی لازم و اتخاذ تصمیمات درست دارد تا بتوان بهترین تصمیم را گرفت و پتانسیل صرفه‌جویی شناسایی شود.

اغلب مکان‌هایی که به وجود کمپرسور احتیاج است، معمولاً از کمپرسورهای سرعت ثابت استفاده می‌کنند که هم قدیمی بوده و ضمناً کارآمد نیز نیستند و باید تغییر کنند. روش‌های جدیدی نیز وجود دارد که بسیار کارآمد بوده و باید جایگزین روش‌های قبلی شوند و اگر این کمپرسورها به درستی استفاده نشوند، تاثیر منفی بر کارایی کل سیستم خواهد داشت.

استفاده از کمپرسور VSD یکی از روش‌های جایگزین برای بهینه‌سازی مصرف انرژی هستند و کارایی بسیار بالاتری نیز دارند. استفاده از این کمپرسور باید در کنار سایر کمپرسورها موجب بهینه‌سازی فعالیت سیستم شوند که البته جایگزین کردن این کمپرسورها تمام مشکلات را برطرف نمی‌کند چرا که باید ارتباط بین سایز کمپرسورها و مقدار هوای خروجی مورد انتظار در مقایسه با الگوهای مورد نیاز در نظر گرفته شود.

نباید فکر کنیم که کمپرسورهای VSD به تنهایی می‌توانند تمامی مشکلات را حل کنند در واقع این کمپرسور در کنار کمپرسورهای دیگر باید تحت تعدادی از اشکال کنترل مدیریتی یکپارچه سازی شوند تا به هدف نهایی که صرفه‌جویی در مصرف انرژی می‌باشد برسند. پس بهتر است به جای خرید کمپرسورهای جدید به کمپرسورها VSD را اضافه کنیم تا هم انرژی به بهترین شکل بهینه استفاده شود و هم در هزینه‌های خرید و نصب صرفه‌جویی شود اما قبل از اجرای آن باید به نکاتی از قبیل حداقل و حداکثر سرعت کارایی و زمان واکنش اینورتر و… توجه شود.

چرا کمپرسور هوای سرعت متغیر انتخاب خوبی است؟

در واقع مهمترین تفاوت کلیدی بین کمپرسورهای سرعت ثابت و کمپرسور VSD کاهش هزینه‌های انرژی است.کمپرسور VSD همیشه حداکثر تقاضا برای تولید هوای فشرده را پاسخ می‌دهد اما زمانی که تقاضا برای هوای فشرده کمتر است، VSD دور rpm یا همان الکتروموتور را کم کرده و از این طریق مصرف برق را کاهش می‌دهد. بسته به اینکه در صنعت شما به چه میزان هوای فشرده احتیاج است، استفاده از کمپرسور VSD می‌تواند طی ماه‌ها و سال‌ها هزاران دلار در صرفه‌جویی مصرف انرژی به شما کمک کند.کمپرسورهای VSD برای شروع به کار کردن نیازمند جریان شروع کمتری هستند و موج‌های بزرگ تقاضا را هنگام روشن شدن موتور حذف می‌کنند.

وقتی یه کمپرسور دور ثابت می‌خواهد برای اولین بار روشن شود جریان اولیه ورودی می‌تواند تا ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کند در حالی که کمپرسور VSD دارای شروع و توقف نرم است و سطح شتاب و کاهش را کنترل می‌کند و اوج آمپر را کاهش می‌دهد و از این طریق فشار بر توزیع نیروی داخلی کاهش می‌یابد. مورد مهم دیگر در استفاده از کمپرسور دور متغیر VSD طول عمر سیستم است. این کمپرسور سرعت موتور و عملکرد کمپرسور را بهینه می‌کند و باعث کاهش فشار بر اجزای کمپرسور VSD شده و عمر سیستم را افزایش داده و زمان خرابی را به تعویق می‌اندازد.

کمپرسور VSD دارای صدای کمتر در عین عملکرد بهتر هستند چرا که از آنجایی که ایرند همیشه با تمام توان کار نمی‌کند، سبب می‌شود صدای کمتری تولید کند و همچنین می‌توان گفت که کمپرسورهای دور متغیر VSD به دلیل اینکه همیشه با دور ثابتی کار نمی‌کنند، باعث می‌شود که طول عمر مفید ایرلند بیشتر شده و حتی به موازات آن طول عمر بقیه اجزا نیز بالاتر برود. به طور کلی هرچه از دستگاهی کمتر استفاده شود به طبع طول عمر آن بیشتر می‌شود.